LSSD Cross Country Championships Wrap Up

1237
Lachlan Armstrong skis in today's 15 km Senior Men's Division - Photo Credit: Martin Kaiser

THUNDER BAY – Day two of the Lake Superior Ski District (LSSD) Cross Country Championships hosted by Big Thunder Nordic Ski Club at the Kamview Nordic Ski Centre saw the region’s skiers come together for the final day of the competition for the 2011 edition.

A cold day with sunny skies made for fantastic conditions to determine which club would be this year’s LSSD champion. When all the results were tallied Big Thunder Nordic Ski Club was on top this year in both the club aggregate award and the participation award. The Jackrabbit award this year went to the Kamview Jackrabbit Ski Club.

Here are the results from today’s event.

RESULTS

5 & Under Boys 0.2 km. Free

PL Bib Name Time Diff

1 3 Sam Chisolm 01:54.5 0

2 2 Jacob Hollman 02:11.0 16.5

DNS 1 Garon Merchant *** ***

5 & Under Girls 0.2 km. Free

PL Bib Name Time Diff

1 6 Anna Schwar 01:47.1 0

2 5 Maaritta Puiras 03:43.4 +1:56.3

3 4 Ava Quinn 03:45.2 +1:58.1

4 7 Charlotte Ailey 06:06.9 +4:19.8

Peewee Boys 0.8 km. Free

PL Bib Name Time Diff

1 8 Eddy Schwar 05:35.2 0

2 11 Matthew Waboose 06:31.4 56.2

3 10 Max Chisolm 07:13.5 +1:38.3

4 9 Mathew Randall 07:56.9 +2:21.7

Peewee Girls 0.8 km. Free

PL Bib Name Time Diff

1 13 Faye Mesich 09:02.3 0

2 12 Brooklyn Ailey 09:15.8 13.5

Atom Boys 1.5 km. Free

PL Bib Name Time Diff

1 14 Erik Schlyter 05:14.2 0

2 15 Max Hollman 06:15.2 +1:01.0

DNS 16 Alexander Randall *** ***

Atom Girls 1.5 km. Free

PL Bib Name Time Diff

1 17 Tessa Schwar 04:53.3 0

2 18 Sibley Druckert 06:24.6 +1:31.3

3 19 Charlotte Johnston 07:28.9 +2:35.6

4 20 Olivia Mesich 11:05.4 +6:12.1

Mini Midget Boys 2.5 km. Free

PL Bib Name Time Diff

1 23 Emile Hamm 09:03.7 0

2 24 Martti Muzyka 09:46.5 42.8

3 25 Jack Mesich 10:13.7 +1:10.0

4 26 Kai Meekis 10:47.8 +1:44.1

5 22 Aric Duckert 11:08.4 +2:04.7

6 28 Aidan Johnston 11:15.0 +2:11.3

7 27 Nicholas Randall 12:09.4 +3:05.7

8 32 Aleksi Luoma 12:54.5 +3:50.8

DNS 21 Frederick Serratore *** ***

Mini Midget Girls 2.5 km. Free

PL Bib Name Time Diff

1 31 Marina White 09:51.8 0

2 30 Emma Hansen 12:43.6 +2:51.8

3 33 Amanda Bowie 14:44.3 +4:52.5

4 29 Nicole Waboose 20:34.4 +10:42.6

Midget Boys 3.5 km. Free

PL Bib Name Time Diff

1 36 Ryan Pendziwol 10:47.6 0

2 35 Fergus Foster 11:06.1 18.5

3 34 Antony Gunka 11:10.4 22.8

4 39 Anton Demetrakopoulos 14:55.2 +4:07.6

DNS 37 Nicholas Ek *** ***

DNS 38 Tobie Quinn *** ***

Midget Girls 3.5 km. Free

PL Bib Name Time Diff

1 41 Laura Inkila 12:43.7 0

2 40 Jamie Thompson 15:31.0 +2:47.3

Master Men 60+ 5 km. Free Mass Start

PL Bib Name Time Diff

1 43 Jim Cameron 21:32.2 0

2 42 Mac Davies 22:10.7 38.5

3 44 Iain Mettam 22:52.4 +1:20.2

Master Women 30-39 5 km. Free Mass Start

PL Bib Name Time Diff

1 47 Brook Latimer 17:16.6 0

2 45 Jodi Hall 20:09.9 +2:53.3

3 46 Marilyn Ailey 21:30.4 +4:13.8

4 50 Karen Greenfield 23:06.3 +5:49.7

DNS 48 Erin Carter *** ***

DNS 49 Becky Puiras *** ***

Master Women 40-49 5 km. Free Mass Start

PL Bib Name Time Diff

1 53 Nathalie Bedard 23:32.5 0

2 52 Ginette Roy 24:13.3 40.8

3 54 Susan Hay 25:32.5 +2:00.0

DNS 51 Anne Schwar *** ***

Master Women 50-59 5 km. Free Mass Start

PL Bib Name Time Diff

1 56 Nancy White 21:40.9 0

2 55 Judy Hall 21:55.0 14.1

3 57 Dianne Scocchia 23:00.8 +1:19.9

4 58 Betsy Beveridge 25:51.0 +4:10.1

DNS 59 Lynn Crookham *** ***

Master Women 60+ 5 km. Free Mass Start

PL Bib Name Time Diff

1 60 Maureen Ahokas 23:57.4 0

2 61 Susan Fabius 24:07.8 10.4

Junior Boys 10 km. Free Mass Start

PL Bib Name Time Diff

1 63 Evan Palmer-Charrette 32:32.6 0

2 66 Jeff Budner 33:10.2 37.6

3 64 Colin Pendziwol 35:18.0 +2:45.4

4 65 Kieren Armstrong 36:24.7 +3:52.1

5 105 David Ek 36:25.5 +3:52.9

6 62 Phillip Luckai 36:27.1 +3:54.5

Open Women 10 km. Free Mass Start

PL Bib Name Time Diff

1 67 Sarah Peters 34:43.6 0

2 72 Kelly Henry 36:23.2 +1:39.6

3 70 Kerrie Fabius 36:29.8 +1:46.2

4 73 Britt Bailey 37:53.1 +3:09.5

5 69 Marcia Migay 37:53.4 +3:09.8

6 71 Katherine Hall 39:03.3 +4:19.7

7 68 Rena Viebeck 40:37.9 +5:54.3

Junior Women 5 km. Free Mass Start

PL Bib Name Time Diff

1 74 Krista Luckai 50:07.8 0

2 114 Moira Haggarty 50:08.3 0.5

Master Men 30-39 10 km. Free Mass Start

PL Bib Name Time Diff

1 76 Corey Berg 34:40.1 0

2 77 Keith Ailey 36:15.4 +1:35.3

3 75 Robin Thompson 44:11.4 +9:31.3

Master Men 40-49 10 km. Free Mass Start

PL Bib Name Time Diff

1 82 Richard Pendziwol 35:55.7 0

2 78 Christian Hollman 36:37.8 42.1

3 79 Dan Ek 39:47.6 +3:51.9

4 80 Chris Serratore 41:22.2 +5:26.5

5 81 Harold Harkonen 46:20.2 +10:24.5

Master Men 50-59 10 km. Free Mass Start

PL Bib Name Time Diff

1 88 Paul Inkila 34:26.8 0

2 83 Mark Thomas 35:06.7 39.9

3 87 Frank Luckai 38:11.8 +3:45.0

4 84 Randy Berg 38:55.8 +4:29.0

5 90 Jim Bailey 39:04.4 +4:37.6

6 85 Peter White 42:10.3 +7:43.5

7 91 Paul Charrette 45:16.4 +10:49.6

8 86 Derek Dool 56:20.3 +21:53.5

DNS 89 Dan Ugray *** ***

Open Men 15 km. Free Mass Start

PL Bib Name Time Diff

1 98 Adam Kates 41:29.8 0

2 99 Harry Seaton 41:40.1 10.3

3 101 Dudley Coulter 43:22.9 +1:53.1

4 92 Leif Lennie 43:23.7 +1:53.9

5 94 Jeffrey Cameron 43:23.9 +1:54.1

6 95 Timo Puiras 44:08.0 +2:38.2

7 93 Werner Schwar 45:47.4 +4:17.6

8 97 Greg Kilroy 49:02.4 +7:32.6

9 96 Lachlan Armstrong 50:48.8 +9:19.0

DNS 100 Scott Sullivan *** ***

Junior Men 15 km. Free Mass Start

PL Bib Name Time Diff

1 102 Petri Bailey 53:30.6 0

Juvenile Boys 7.5 km. Free Mass Start

PL Bib Name Time Diff

1 107 Chris Hecker 24:55.8 0

2 106 Brady Harkonen 25:45.6 49.8

3 103 Joseph Pascuzzo 31:07.2 +6:11.4

DNF 104 Angus Foster *** ***

Junior Girls 7.5 km. Free Mass Start

PL Bib Name Time Diff

1 108 Kayla Billet 29:00.2 0

Juvenile Girls 7.5 km. Free Mass Start

PL Bib Name Time Diff

1 111 Mia Serratore 33:04.3 0

2 110 Sarah Hay 33:07.5 3.2

3 112 Beatrice Kaiser 33:11.6 7.3

4 109 Camille Hamm 33:14.1 9.8

5 113 Sadie White 33:23.9 19.6

Previous articleThe Beaver and the Logger- both misunderstood by urban dwellers
Next articleSearch Efforts to Find Jordan Wabasse heading to Day 14
NetNewsledger.com or NNL offers news, information, opinions and positive ideas for Thunder Bay, Ontario, Northwestern Ontario and the world. NNL covers a large region of Ontario, but are also widely read around the country and the world. To reach us by email: newsroom@netnewsledger.com Reach the Newsroom: (807) 355-1862