SIJHL Announces 2019-2020 Regular Season Schedule

SIJHL Photo credit: Patrick Boucha
Photo credit: Patrick Boucha

THUNDER BAY, Ont. – The Superior International Junior Hockey League announced Thursday its 2019-20 regular-season schedule.

A total of 168 games will be on the league docket with opening night action for the SIJHL’s 19th campaign beginning on three fronts, on Friday, Sept. 20, including the Wisconsin Lumberjacks first-ever game as the league returns to Spooner, Wis.

Among the other regular-season highlights include the Thunder Bay North Stars home opener on Friday, Oct. 4 as they raise their 2018-19 league championship banner to the rafters of the Fort William Gardens.

Also on tap will be Wisconsin’s Veteran’s Day game on Nov. 11 vs. Thief River Falls while the Norskies host the Lumberjacks in a New Years Eve match-up.

There will also be a trio of Family Day matinees on Monday, Feb. 17 in Red Laker, Fort Frances and Dryden.

Also on the league slate will be the annual SIJHL Showcase, which goes Feb. 4-5, at the Spooner Civic Center where all six league member clubs will compete over the course of the two-day event with a total of six contests that will count towards the overall standings.

The following is the 2019-20 SIJHL regular-season schedule:

GM NO. DATE VISITOR HOME TIME ARENA
1 Friday, Sept. 20 Dryden GM Ice Dogs Red Lake Miners 7 p.m. Cochenour Arena
2 Friday, Sept. 20 Thief River Falls Norskies Fort Frances Lakers 7:30 p.m. Ice For Kids Arena
3 Friday, Sept. 20 Thunder Bay North Stars Wisconsin Lumberjacks 7:45 p.m. Spooner Civic Center
4 Saturday, Sept. 21 Fort Frances Lakers Thief River Falls Norskies 7 p.m. Ralph Engelstad Arena
5 Saturday, Sept. 21 Red Lake Miners Dryden GM Ice Dogs 7:30 p.m. Memorial Arena
6 Saturday, Sept. 21 Thunder Bay North Stars Wisconsin Lumberjacks 7:45 p.m. Spooner Civic Center
7 Friday, Sept. 27 Wisconsin Lumberjacks Red Lake Miners 7 p.m. Cochenour Arena
8 Friday, Sept. 27 Thunder Bay North Stars Thief River Falls Norskies 7 p.m. Ralph Engelstad Arena
9 Friday, Sept. 27 Dryden GM Ice Dogs Fort Frances Lakers 7:30 p.m. Ice For Kids Arena
10 Saturday, Sept. 28 Wisconsin Lumberjacks Red Lake Miners 7 p.m. Cochenour Arena
11 Saturday, Sept. 28 Thunder Bay North Stars Thief River Falls Norskies 7 p.m. Ralph Engelstad Arena
12 Saturday, Sept. 28 Fort Frances Lakers Dryden GM Ice Dogs 7:30 p.m. Memorial Arena
13 Sunday, Sept. 29 Wisconsin Lumberjacks Dryden GM Ice Dogs 3:30 p.m. Memorial Arena
14 Wednesday, Oct. 2 Fort Frances Lakers Wisconsin Lumberjacks 7:15 p.m. Spooner Civic Center
15 Friday, Oct. 4 Fort Frances Lakers Dryden GM Ice Dogs 7:30 p.m. Memorial Arena
16 Friday, Oct. 4 Thief River Falls Norskies Thunder Bay North Stars 7:30 p.m. Fort William Gardens
17 Saturday, Oct. 5 Red Lake Miners Dryden GM Ice Dogs 7:30 p.m. Memorial Arena
18 Saturday, Oct. 5 Thief River Falls Norskies Thunder Bay North Stars 7:30 p.m. Fort William Gardens
19 Tuesday, Oct. 8 Dryden GM Ice Dogs Red Lake Miners 7 p.m. Cochenour Arena
20 Tuesday, Oct. 8 Fort Frances Lakers Thief River Falls Norskies 7 p.m. Ralph Engelstad Arena
21 Friday, Oct. 11 Dryden GM Ice Dogs Thief River Falls Norskies 7 p.m. Ralph Engelstad Arena
22 Friday, Oct. 11 Wisconsin Lumberjacks Fort Frances Lakers 7:30 p.m. Ice For Kids Arena
23 Friday, Oct. 11 Red Lake Miners Thunder Bay North Stars 7:30 p.m. Fort William Gardens
24 Saturday, Oct. 12 Dryden GM Ice Dogs Thief River Falls Norskies 7 p.m. Ralph Engelstad Arena
25 Saturday, Oct. 12 Red Lake Miners Thunder Bay North Stars 7:30 p.m. Fort William Gardens
26 Saturday, Oct. 12 Fort Frances Lakers Wisconsin Lumberjacks 7:45 p.m. Spooner Civic Center
27 Tuesday, Oct. 15 Red Lake Miners Fort Frances Lakers 7 p.m. Ice For Kids Arena
28 Wednesday, Oct. 16 Wisconsin Lumberjacks Thunder Bay North Stars 7:30 p.m. Fort William Gardens
29 Friday, Oct. 18 Thief River Falls Norskies Red Lake Miners 7 p.m. Cochenour Arena
30 Friday, Oct. 18 Wisconsin Lumberjacks Dryden GM Ice Dogs 7:30 p.m. Memorial Arena
31 Friday, Oct. 18 Thunder Bay North Stars Fort Frances Lakers 7:30 p.m. Ice For Kids Arena
32 Saturday, Oct. 19 Thief River Falls Norskies Red Lake Miners 7 p.m. Cochenour Arena
33 Saturday, Oct. 19 Wisconsin Lumberjacks Dryden GM Ice Dogs 7:30 p.m. Memorial Arena
34 Sunday, Oct. 20 Thief River Falls Norskies Dryden GM Ice Dogs 3:30 p.m. Memorial Arena
35 Wednesday, Oct. 23 Thunder Bay North Stars Dryden GM Ice Dogs 7:30 p.m. Memorial Arena
36 Friday, Oct. 25 Fort Frances Lakers Red Lake Miners 7 p.m. Cochenour Arena
37 Friday, Oct. 25 Wisconsin Lumberjacks Thief River Falls Norskies 7 p.m. Ralph Engelstad Arena
38 Saturday, Oct. 26 Wisconsin Lumberjacks Thief River Falls Norskies 7 p.m. Ralph Engelstad Arena
39 Saturday, Oct. 26 Red Lake Miners Dryden GM Ice Dogs 7:30 p.m. Memorial Arena
40 Sunday, Oct. 27 Fort Frances Lakers Dryden GM Ice Dogs 7:30 p.m. Memorial Arena
41 Tuesday, Oct. 29 Red Lake Miners Fort Frances Lakers 7 p.m. Ice For Kids Arena
42 Wednesday, Oct. 30 Wisconsin Lumberjacks Thunder Bay North Stars 7:30 p.m. Fort William Gardens
43 Friday, Nov. 1 Red Lake Miners Thief River Falls Norskies 7 p.m. Ralph Engelstad Arena
44 Friday, Nov. 1 Thunder Bay North Stars Fort Frances Lakers 7:30 p.m. Ice For Kids Arena
45 Friday, Nov. 1 Dryden GM Ice Dogs Wisconsin Lumberjacks 7:45 p.m. Spooner Civic Center
46 Saturday, Nov. 2 Red Lake Miners Thief River Falls Norskies 7 p.m. Ralph Engelstad Arena
47 Saturday, Nov. 2 Fort Frances Lakers Thunder Bay North Stars 7:30 p.m. Fort William Gardens
48 Saturday, Nov. 2 Dryden GM Ice Dogs Wisconsin Lumberjacks 7:45 p.m. Spooner Civic Center
49 Wednesday, Nov. 6 Wisconsin Lumberjacks Thunder Bay North Stars 7:30 p.m. Fort William Gardens
50 Friday, Nov. 8 Thunder Bay North Stars Red Lake Miners 7 p.m. Cochenour Arena
51 Friday, Nov. 8 Dryden GM Ice Dogs Fort Frances Lakers 7:30 p.m. Ice For Kids Arena
52 Saturday, Nov. 9 Thunder Bay North Stars Red Lake Miners 7 p.m. Cochenour Arena
53 Saturday, Nov. 9 Thief River Falls Norskies Fort Frances Lakers 7:30 p.m. Ice For Kids Arena
54 Monday, Nov. 11 Thief River Falls Norskies Wisconsin Lumberjacks 7:15 p.m. Spooner Civic Center
55 Friday, Nov. 15 Dryden GM Ice Dogs Red Lake Miners 7 p.m. Cochenour Arena
56 Friday, Nov. 15 Thief River Falls Norskies Thunder Bay North Stars 7:30 p.m. Fort William Gardens
57 Saturday, Nov. 16 Thief River Falls Norskies Thunder Bay North Stars 7:30 p.m. Fort William Gardens
58 Saturday, Nov. 16 Fort Frances Lakers Wisconsin Lumberjacks 7:45 p.m. Spooner Civic Center
59 Tuesday, Nov. 19 Wisconsin Lumberjacks Red Lake Miners 7 p.m. Cochenour Arena
60 Wednesday, Nov. 20 Fort Frances Lakers Thief River Falls Norskies 7 p.m. Ralph Engelstad Arena
61 Wednesday, Nov. 20 Wisconsin Lumberjacks Dryden GM Ice Dogs 7:30 p.m. Memorial Arena
62 Friday, Nov. 22 Thunder Bay North Stars Fort Frances Lakers 7:30 p.m. Ice For Kids Arena
63 Saturday, Nov. 23 Thunder Bay North Stars Red Lake Miners 7 p.m. Cochenour Arena
64 Wednesday, Nov. 27 Red Lake Miners Dryden GM Ice Dogs 7:30 p.m. Memorial Arena
65 Friday, Nov. 29 Dryden GM Ice Dogs Thunder Bay North Stars 7:30 p.m. Fort William Gardens
66 Saturday, Nov. 30 Fort Frances Lakers Thief River Falls Norskies 7 p.m. Ralph Engelstad Arena
67 Saturday, Nov. 30 Thunder Bay North Stars Dryden GM Ice Dogs 7:30 p.m. Memorial Arena
68 Wednesday, Dec. 4 Fort Frances Lakers Dryden GM Ice Dogs 7:30 p.m. Memorial Arena
69 Thursday, Dec. 5 Red Lake Miners Wisconsin Lumberjacks 7:15 p.m. Spooner Civic Center
70 Friday, Dec. 6 Red Lake Miners Thief River Falls Norskies 7 p.m. Ralph Engelstad Arena
71 Friday, Dec. 6 Dryden GM Ice Dogs Fort Frances Lakers 7:30 p.m. Ice For Kids Arena
72 Friday, Dec. 6 Wisconsin Lumberjacks Thunder Bay North Stars 7:30 p.m. Fort William Gardens
73 Saturday, Dec. 7 Red Lake Miners Thief River Falls Norskies 7 p.m. Ralph Engelstad Arena
74 Saturday, Dec. 7 Wisconsin Lumberjacks Thunder Bay North Stars 7:30 p.m. Fort William Gardens
75 Tuesday, Dec. 10 Fort Frances Lakers Red Lake Miners 7 p.m. Cochenour Arena
76 Wednesday, Dec. 11 Thunder Bay North Stars Dryden GM Ice Dogs 7:30 p.m. Memorial Arena
77 Friday, Dec. 13 Dryden GM Ice Dogs Red Lake Miners 7 p.m. Cochenour Arena
78 Friday, Dec. 13 Fort Frances Lakers Thunder Bay North Stars 7:30 p.m. Fort William Gardens
79 Saturday, Dec. 14 Fort Frances Lakers Thunder Bay North Stars 7:30 p.m. Fort William Gardens
80 Tuesday, Dec. 17 Wisconsin Lumberjacks Fort Frances Lakers 7 p.m. Ice For Kids Arena
81 Wednesday, Dec. 18 Wisconsin Lumberjacks Dryden GM Ice Dogs 7:30 p.m. Memorial Arena
82 Friday, Dec. 20 Thief River Falls Norskies Fort Frances Lakers 7:30 p.m. Ice For Kids Arena
83 Friday, Dec. 20 Dryden GM Ice Dogs Thunder Bay North Stars 7:30 p.m. Fort William Gardens
84 Friday, Dec. 20 Red Lake Miners Wisconsin Lumberjacks 7:45 p.m. Spooner Civic Center
85 Saturday, Dec. 21 Wisconsin Lumberjacks Thief River Falls Norskies 7 p.m. Ralph Engelstad Arena
86 Saturday, Dec. 21 Red Lake Miners Thunder Bay North Stars 7:30 p.m. Fort William Gardens
87 Tuesday, Dec. 31 Wisconsin Lumberjacks Thief River Falls Norskies 6 p.m Ralph Engelstad Arena
88 Thursday, Jan. 2 Fort Frances Lakers Thief River Falls Norskies 7 p.m. Ralph Engelstad Arena
89 Friday. Jan. 3 Wisconsin Lumberjacks Red Lake Miners 7 p.m. Cochenour Arena
90 Saturday, Jan. 4 Wisconsin Lumberjacks Red Lake Miners 7 p.m. Cochenour Arena
91 Saturday, Jan. 4 Thief River Falls Norskies Fort Frances Lakers 7:30 p.m. Ice For Kids Arena
92 Saturday, Jan. 4 Dryden GM Ice Dogs Thunder Bay North Stars 7:30 p.m. Fort William Gardens
93 Wednesday, Jan. 8 Thunder Bay North Stars Wisconsin Lumberjacks 7:15 p.m. Spooner Civic Center
93 Wednesday, Jan. 8 Red Lake Miners Dryden GM Ice Dogs 7:30 p.m. Memorial Arena
95 Friday, Jan. 10 Dryden GM Ice Dogs Fort Frances Lakers 7:30 p.m. Ice For Kids Arena
96 Friday, Jan. 10 Red Lake Miners Thunder Bay North Stars 7:30 p.m. Fort William Gardens
97 Friday, Jan. 10 Thief River Falls Norskies Wisconsin Lumberjacks 7:45 p.m. Spooner Civic Center
98 Saturday, Jan. 11 Red Lake Miners Thunder Bay North Stars 7:30 p.m. Fort William Gardens
99 Saturday, Jan. 11 Thief River Falls Norskies Wisconsin Lumberjacks 7:45 p.m. Spooner Civic Center
100 Tuesday, Jan. 14 Dryden GM Ice Dogs Red Lake Miners 7 p.m. Cochenour Arena
101 Wednesday, Jan. 15 Fort Frances Lakers Wisconsin Lumberjacks 7:15 p.m. Spooner Civic Center
102 Wednesday, Jan. 15 Thunder Bay North Stars Dryden GM Ice Dogs 7:30 p.m. Memorial Arena
103 Thursday, Jan. 16 Thief River Falls Norskies Red Lake Miners 7 p.m. Cochenour Arena
104 Friday, Jan. 17 Thief River Falls Norskies Dryden GM Ice Dogs 7:30 p.m. Memorial Arena
105 Friday, Jan. 17 Thunder Bay North Stars Fort Frances Lakers 7:30 p.m. Ice For Kids Arena
106 Saturday, Jan. 18 Fort Frances Lakers Red Lake Miners 7 p.m. Cochenour Arena
107 Saturday, Jan. 18 Thief River Falls Norskies Dryden GM Ice Dogs 7:30 p.m. Memorial Arena
108 Wednesday, Jan. 22 Wisconsin Lumberjacks Thunder Bay North Stars 7:30 p.m. Fort William Gardens
109 Thursday, Jan. 23 Red Lake Miners Thief River Falls Norskies 7 p.m. Ralph Engelstad Arena
110 Friday, Jan. 24 Thief River Falls Norskies Fort Frances Lakers 7:30 p.m. Ice For Kids Arena
111 Friday, Jan. 24 Dryden GM Ice Dogs Thunder Bay North Stars 7:30 p.m. Fort William Gardens
112 Friday, Jan. 24 Red Lake Miners Wisconsin Lumberjacks 7:45 p.m. Spooner Civic Center
113 Saturday, Jan. 25 Fort Frances Lakers Thief River Falls Norskies 7 p.m. Ralph Engelstad Arena
114 Saturday, Jan. 25 Dryden GM Ice Dogs Thunder Bay North Stars 7:30 p.m. Fort William Gardens
115 Saturday, Jan. 25 Red Lake Miners Wisconsin Lumberjacks 7:45 p.m. Spooner Civic Center
116 Wednesday, Jan. 29 Wisconsin Lumberjacks Thief River Falls Norskies 7 p.m. Ralph Engelstad Arena
117 Wednesday, Jan. 29 Fort Frances Lakers Thunder Bay North Stars 7:30 p.m. Fort William Gardens
118 Friday, Jan. 31 Thunder Bay North Stars Thief River Falls Norskies 7 p.m. Ralph Engelstad Arena
119 Friday, Jan. 31 Red Lake Miners Fort Frances Lakers 7:30 p.m. Ice For Kids Arena
120 Friday, Jan. 31 Dryden GM Ice Dogs Wisconsin Lumberjacks 7:45 p.m. Spooner Civic Center
121 Saturday, Feb. 1 Fort Frances Lakers Red Lake Miners 7 p.m. Cochenour Arena
122 Saturday, Feb. 1 Thunder Bay North Stars Thief River Falls Norskies 7 p.m. Ralph Engelstad Arena
123 Saturday, Feb. 1 Dryden GM Ice Dogs Wisconsin Lumberjacks 7:45 p.m. Spooner Civic Center
124 Tuesday, Feb. 4 Fort Frances Lakers Thunder Bay North Stars 1:15 p.m. Spooner Civic Center
125 Tuesday, Feb. 4 Dryden GM Ice Dogs Thief River Falls Norskies 4:15 p.m. Spooner Civic Center
126 Tuesday, Feb. 4 Red Lake Miners Wisconsin Lumberjacks 7:15 p.m. Spooner Civic Center
127 Wednesday, Feb. 5 Thunder Bay North Stars Thief River Falls Norskies 1:15 p.m. Spooner Civic Center
128 Wednesday, Feb. 5 Fort Frances Lakers Red Lake Miners 4:15 p.m. Spooner Civic Center
129 Wednesday, Feb. 5 Wisconsin Lumberjacks Dryden GM Ice Dogs 7:15 p.m. Spooner Civic Center
130 Thursday, Feb. 6 Red Lake Miners Wisconsin Lumberjacks 7:15 p.m. Spooner Civic Center
131 Friday, Feb. 7 Fort Frances Lakers Thief River Falls Norskies 7 p.m. Ralph Engelstad Arena
132 Saturday, Feb. 8 Thief River Falls Norskies Fort Frances Lakers 7:30 p.m. Ice For Kids Arena
133 Sunday, Feb. 9 Thunder Bay North Stars Wisconsin Lumberjacks 6 p.m. Spooner Civic Center
134 Tuesday, Feb. 11 Fort Frances Lakers Red Lake Miners 7 p.m. Cochenour Arena
135 Thursday, Feb. 13 Wisconsin Lumberjacks Thunder Bay North Stars 7:30 p.m. Fort William Gardens
136 Friday, Feb. 14 Dryden GM Ice Dogs Thief River Falls Norskies 7 p.m. Ralph Engelstad Arena
137 Friday, Feb. 14 Red Lake Miners Fort Frances Lakers 7:30 p.m. Ice For Kids Arena
138 Sunday, Feb. 16 Thief River Falls Norskies Red Lake Miners 7 p.m. Cochenour Arena
139 Monday, Feb. 17 Thief River Falls Norskies Red Lake Miners 2 p.m. Cochenour Arena
140 Monday, Feb. 17 Wisconsin Lumberjacks Fort Frances Lakers 2:30 p.m. Ice For Kids Arena
141 Monday, Feb. 17 Thunder Bay North Stars Dryden GM Ice Dogs 3:30 p.m. Memorial Arena
142 Wednesday, Feb. 19 Fort Frances Lakers Dryden GM Ice Dogs 7:30 p.m. Memorial Arena
143 Friday, Feb. 21 Thunder Bay North Stars Thief River Falls Norskies 7 p.m. Ralph Engelstad Arena
144 Friday, Feb. 21 Red Lake Miners Dryden GM Ice Dogs 7:30 p.m. Memorial Arena
145 Friday, Feb. 21 Wisconsin Lumberjacks Fort Frances Lakers 7:30 p.m. Ice For Kids Arena
146 Saturday, Feb. 22 Dryden GM Ice Dogs Red Lake Miners 7 p.m. Cochenour Arena
147 Saturday, Feb. 22 Thunder Bay North Stars Wisconsin Lumberjacks 7:45 p.m. Spooner Civic Center
148 Sunday, Feb. 23 Thunder Bay North Stars Wisconsin Lumberjacks 6 p.m. Spooner Civic Center
149 Tuesday, Feb. 25 Dryden GM Ice Dogs Thief River Falls Norskies 7 p.m. Ralph Engelstad Arena
150 Wednesday, Feb. 26 Dryden GM Ice Dogs Thief River Falls Norskies 7 p.m. Ralph Engelstad Arena
151 Friday, Feb. 28 Thunder Bay North Stars Red Lake Miners 7 p.m. Cochenour Arena
152 Friday, Feb. 28 Thief River Falls Norskies Fort Frances Lakers 7:30 p.m. Ice For Kids Arena
153 Saturday, Feb. 29 Thunder Bay North Stars Red Lake Miners 7 p.m. Cochenour Arena
154 Saturday, Feb. 29 Thief River Falls Norskies Dryden GM Ice Dogs 7:30 p.m. Memorial Arena
155 Saturday, Feb. 29 Fort Frances Lakers Wisconsin Lumberjacks 7:45 p.m. Spooner Civic Center
156 Tuesday, Mar. 3 Dryden GM Ice Dogs Fort Frances Lakers 7 p.m. Ice For Kids Arena
157 Wednesday, Mar. 4 Dryden GM Ice Dogs Wisconsin Lumberjacks 7:15 p.m. Spooner Civic Center
158 Friday, Mar. 6 Fort Frances Lakers Thunder Bay North Stars 7:30 p.m. Fort William Gardens
159 Friday, Mar. 6 Thief River Falls Norskies Wisconsin Lumberjacks 7:45 p.m. Spooner Civic Center
160 Sarturday, Mar. 7 Dryden GM Ice Dogs Red Lake Miners 7 p.m. Cochenour Arena
161 Saturday, Mar. 7 Thief River Falls Norskies Wisconsin Lumberjacks 7:45 p.m. Spooner Civic Center
162 Tuesday, Mar. 10 Thunder Bay North Stars Fort Frances Lakers 7 p.m. Ice For Kids Arena
163 Wednesday, Mar. 11 Red Lake Miners Dryden GM Ice Dogs 7:30 p.m. Memorial Arena
164 Thursday, Mar. 12 Thief River Falls Norskies Thunder Bay North Stars 7:30 p.m. FW First Nation Arena
165 Friday, Mar. 13 Thief River Falls Norskies Dryden GM Ice Dogs 7:30 p.m. Memorial Arena
166 Friday, Mar. 13 Wisconsin Lumberjacks Fort Frances Lakers 7:30 p.m. Ice For Kids Arena
167 Saturday, Mar. 14 Red Lake Miners Fort Frances Lakers 7:30 p.m. Ice For Kids Arena
168 Saturday, Mar. 14 Thunder Bay North Stars Wisconsin Lumberjacks 7:45 p.m. Spooner Civic Center

Dates/Times subject to change